Határtalanul 2019

Felvidéki körút

A 2019-2020-as tanévben egy korábban (2017) kipróbált útvonalat ismételtünk meg az aktuális hetedik osztályos diákokkal. A tanulmányi utazás célja a Felvidék Ny-i részének megismerése volt. Az útvonal nagyrészt az eredeti terveknek megfelelően alakult: Bős – Pozsony – Nagyszombat – Vöröskő vár – Trencsén – Bajmóc – Körmöcbánya – Besztercebánya – Selmecbánya – Szentantal – Garamszentbenedek- Nagysalló – Léva – Gúta – Komárno. A tervezett látnivalókat sikerült meglátogatni. Emellett az első szállásunkon megismerkedhettünk a méhészet alapjaival, illetve hatalmas élmény volt az oroszkai Hadtörténeti Múzeum interaktív előadása. A Rákóczi emlékévhez kapcsolódó eseményekről az adott helyszínen megemlékeztünk. A Nagysallói Alapiskola diákjaival megtartott közös programok tovább mélyítették az évek óta fennálló baráti kapcsolatot.

Az utazás célja a Felvidék nyugati részének megismerése volt. Az első állomásunk a Bősi vizierőmű volt, majd ugyanazon a napon meglátogattuk Dévény várát, s megismerkedtünk Pozsony nevezetességeivel. A második napon a nagyszombati Jezsuita Keresztelő Szent János Székesegyházat, illetve a főteret és az óratornyot tekintettük meg. Nagy nehézségek árán bejutottunk a Vörös kő várába is, késő délután pedig még a Trencsényi várat is sikerült „bevenni”. Szállásunk Királyfa mellett a Méhészeti Múzeum területén volt, ahol a harmadik nap reggelén a házigazda beavatott minket a méhészet rejtelmeibe. Következő állomásaink Bajmóci várkastély és Körmöcbánya (vár) voltak. A negyedik nap a gyermekek számára az egyik legérdekesebb programmal a selmecbányai bányalátogatással kezdődött. Ezután megcsodáltuk a szentantali Koháry-Coburg-kastélyt, majd a garamszentbenedeki apátsági templom megtekintése következett. Az utolsó két napot Nagysallón töltöttük. Az itteni magyar tanítási nyelvű iskola diákjaival és tanáraival évek óta jó barátságot ápolunk. Most is nagy szeretettel fogadtak bennünket. A magánkezdeményezésből kialakított Oroszkai Hadtörténeti Múzeum interaktív kiállítása nemcsak a fiúk számára volt nagyon érdekes. Természetesen megtekintettük Nagysalló és a közeli Léva nevezetességeit is, illetve több közös programot szerveztünk a helyi magyar diákokkal. Hazafelé még megtekintettük a Gútai Hajómalmot, és egy komárnói séta után gyalogosan léptünk Magyarország területére az Erzsébet-hídon keresztül.